Viete čo rozhoduje o atmosférickom tlaku?
V oblasti anticyklóny (tlakovej výše) je prevažne jasno a preto dochádza k rýchlejšiemu zohrievaniu zemského povrchu ako v oblasti cyklóny (tlakovej níže), kde je zamračené.
Ešte som sa v praxi nestretol zo situáciou, aby zohriaty vzduch nestúpal nahor, ale podľa vedcov to v oblasti anticyklóny (tlakovej výše), tak funguje. Je to možné?
Ako môže studený vzduch klesať tam, kde je atmosférický tlak väčší?
Prečo studený vzduch neklesá tam, kde je atmosférický tlak menší?
Prečo je atmosférický tlak najmenší v oblasti, kde je chladný a ťažký vzduch?
Prečo je atmosférický tlak najväčší v oblasti, kde je teplý a ľahký vzduch?
Je vedecká teória o atmosférickom tlaku správna?
O zmenách atmosférického tlaku rozhoduje tepelná rozťažnosť vzduchu a zmena odstredivej sily, ktorá vzniká vďaka rotácii Zeme a pôsobí proti gravitačnej sile Zeme.
V oblasti anticyklóny (tlakovej výše), je vyjasnené a preto sa zemský povrch rýchlo zohrieva. Od teplého zemského povrchu sa postupne zohrieva aj vzduch.
Zohrievajúci sa vzduch v oblasti anticyklóny sa rozpína a preto sa vzduch pohybuje od anticyklóny k cyklóne, kde tento vzduch chladne a následne sa zmršťuje. Vďaka rozpínajúcemu sa vzduchu je v oblasti anticyklóny atmosférický tlak väčší. Väčší atmosférický tlak pôsobí všetkými smermi, aj proti studenému vzduchu, ktorý sa nachádza nad ním. Studený vzduch nedokáže klesať tam kde je atmosférický tlak najväčší, čo znamená že vedecká teória o pohybe vzduchu v anticyklóne je hlúposť. Studený vzduch klesá tam, kde je atmosférický tlak najmenší.
Dym z komínov stúpa nahor iba v oblasti vysokého tlaku (anticyklóny), čo dokazuje že tam vzduch neklesá ale stúpa. V oblasti nízkeho tlaku (cyklóny) je vďaka klesajúcemu vzduchu dym zrážaní k zemi, čo sa prejavuje aj zhoršenými rozptylovými vlastnosťami.
Svoj podiel na zmenách atmosférického tlaku má aj odstredivá sila.
Keď má vzduchový stĺpec najmenšiu hmotnosť pôsobí proti gravitácii najmenšou odstredivou silou a preto je výsledná sila, ktorou je atmosféra priťahovaná k zemskému povrchu najväčšia.
Z rastúcou hmotnosťou vzduchového stĺpca rastie aj odstredivá sila a preto dochádza k poklesu sily ktorou je atmosféra priťahovaná k zemskému povrchu.
Atmosférický tlak je priamoúmerný sile, ktorou je atmosféra priťahovaná k zemskému povrchu a nepriamoúmerný k hmotnosti vzduchového stĺpca.
Celá debata | RSS tejto debaty