Energia

V bežnom živote sa stretávame z viacerými druhmi energie. Najčastejšie sa stretávame z energiami ako sú napríklad kinetická energia, tepelná energia i elektrická energia. Každá častica, z ktorých sa skladá všetka hmota môže súčasne disponovať aj viacerými druhmi energie, ale ani jedna z týchto energií nemá vlastnú časticu, ani elektrická energia.

 

Kinetická energia.

Všetky telesá ktoré sa pohybujú majú kinetickú energiu. Ak zmeníte rýchlosť telesa, dôjde k zmene množstva kinetickej energie, ale množstvo častíc z ktorých sa teleso skladá zostane nezmenené!

 

Tepelná energia.

Teplota vyjadruje aktuálny stav telesa. Hoci v bežnom živote používame Celziovú stupnicu, táto stupnica neukazuje skutočnú teplotu, ale iba porovnáva teplotu telesa z teplotou pri ktorej dochádza k zmene skupenstva vody z kvapalného skupenstva na tuhé skupenstvo. Skutočnú teplotu ukazuje iba Kelvinova stupnica.

Ak položíme na seba dve telesá o rozdielnej teplote, začne medzi telesami prúdiť tepelná energia, až sa ich teploty navzájom vyrovnajú.  Počas prúdenia tepelnej energie sa u jednotlivých telies mení iba množstvo tepelnej energie, ale množstvo častíc z ktorých sa jednotlivé telesá skladajú zostáva nezmenené!

 

Elektrická energia.

Ak vodivo spojíme dve telesá z rozdielne veľkým elektrickým potenciálom, začne medzi telesami prúdiť elektrická energie až kým sa elektrické potenciály oboch telies vyrovnajú. Počas prúdenia elektrickej energie medzi telesami sa mení iba množstvo elektrickej energie u jednotlivých telies, ale počet častíc z ktorých sa telesá skladajú zostáva nezmenený. Žiadne elektróny medzi telesami neprúdia.

Slovo elektrón bolo prvýkrát použité v roku 1891 írskym fyzikom Georgeom Johnstonom Stoneym a znamenalo elektrická sila.

Elektrón nieje subatomárna častica, ako nám to tvrdia dnešný vedci, ale jednotkou (kvantom) elektrickej energie. Coulomb je 6242×10^15 väčšou jednotkou elektrickej energie ako elektrón.

Považovanie elektrónu za subatomárnu časticu je jeden z najväčších omylov dnešnej vedy. Až vedci pochopia moje tvrdenie, že gravitácia je elektrického pôvodu, potom dokážu pochopiť prečo pri zmene elektrického náboja  dochádza aj k zmene hmotnosti telesa. Túto zmenu hmotnosti vedci omylom pripisujú samostatnej častici, elektrónu.

Jednotkou napätia je Volt a vyjadruje rozdiel elektrických potenciálov. Zemský povrch je považovaný za nulový elektrický potenciál. Podobne ako Celziova stupnica pre teplotu, ani Voltova stupnica pre elektrický potenciál neukazuje skutočný elektrický potenciál, ale iba rozdiel elektrických potenciálov voči zemskému povrchu.

Podobne ako vtáci ktorý sedia na drôtoch vysokého napätia necítia aký veľký elektrický potenciál majú vodiče voči zemskému povrchu, ani my necítime aký veľký elektrický potenciál má Zem voči ostatným planétam i hviezdam.

Bohužiaľ, zatiaľ nám chýba stupnica, ktorá by ukazovala veľkosť elektrického potenciálu zemského povrchu voči ostatným planétam i hviezdam.

 

 

Eurofondy

08.11.2024

Teoreticky by mali eurofondy slúžiť na podporu hospodárskeho a sociálneho rozvoja členských štátov EU a na zmenšovanie regionálnych rozdielov v členských štátoch EU. V skutočnosti eurofondy slúžia na presadzovanie nemeckých záujmov vo všetkých členských štátoch EU. Stačí aby niektorý z našich koaličných politikov mal iní názor na fungovanie EU i na medzinárodnú [...]

Izolačné sklá

04.10.2024

V dnešnej dobe je moderné na zasklievanie okien používať izolačné dvojsklá, prípadne trojsklá. Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností izolačných skiel výrobcovia vypĺňajú komory medzi sklami vzácnymi plynmi, argónom, prípadne drahým kryptónom. Ani jeden z používaných plynov nepatrí medzi skleníkové plyny. Prečo nieje argón považovaný za skleníkový plyn, [...]

Živelné pohromy

20.09.2024

Aká živelná pohroma musí postihnúť dnešnú civilizáciu, aby klimatológovia prestali klamať verejnosť o príčine klimatických zmien? O skleníkovom efekte atmosféry nerozhoduje iba chemické zloženie atmosféry, ale aj hrúbka a hustota atmosféry. Nárast koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme nieje dôkaz, že dochádza k zosilňovaniu skleníkového efektu atmosféry Zeme. [...]

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.