Svetlo.

Podľa platných fyzikálnych zákonov je svetlo považované za elektromagnetické žiarenie, hoci neexistuje žiaden dôkaz, že svetlo je naozaj elektromagnetickým žiarením. Ak má svetlo rovnakú vlnovú dĺžku ako elektromagnetické žiarenie, to ešte nieje dôkaz, že sa naozaj jedná o elektromagnetické žiarenie. Napríklad aj zvuk má rovnakú frekvenciu ako rádiové vlny a nikto nezaraďuje zvuk medzi elektromagnetické žiarenie. Elektromagnetické žiarenie vzniká pri zmenách intenzity elektrického poľa. Zdrojom svetla môže byť aj plameň sviečky. Myslíte si, že v plameni sviečky dochádza k zmenám intenzity elektrického i magnetického poľa?

Podľa platných fyzikálnych zákonov je elektromagnetické žiarenie považované za priečne vlnenie, hoci neexistuje žiaden dôkaz, že sa naozaj jedná o priečne vlnenie. Ak by bolo svetlo naozaj priečnym vlnením, k polarizácii svetla by dochádzalo bez ohľadu od akého materiálu sa svetlo odrazilo a nezáležalo by ani na uhle odrazu.

Prečo pri odraze svetla od zrkadla a kovových povrchov nedochádza k polarizácii svetla?

Prečo pri odraze svetla od všetkých povrchov pod menším uhlom ako 45° nedochádza k polarizácii svetla?

Ani rádiové vlny nieje možné považovať za priečne vlnenie, lebo sa šíria v smere pôsobenia elektrického poľa vysielacej antény.

K priečnemu vlneniu dochádza iba na hladine kvapalín. Ak hodíte do vody kameň, tento kameň začne roztláčať molekuly vody do všetkých strán. Keďže molekuly vody v smere pôsobenia sily kladú väčší odpor ako molekuly vzduchu, začne sa hladina vody v okolí dopadnutého kameňa vzdúvať a preto na hladine kvapalín vznikajú vlny, ktoré je možné považovať za priečna vlnenie.

Elektrická sila

27.05.2025

Podľa dnešných vedcov je elektrický prúd tvorený usporiadaným pohybom nosičov elektrického náboja, elektrónov. Keď na teleso A v tvare gule vyrobené z elektricky vodivého materiálu privediem záporný elektrický náboj, všetky voľné elektróny sa rozmiestnia rovnomerne po celom povrchu gule. Keď vedľa telesa A umiestnim teleso B ktorá má kladný náboj, dôjde k presunu [...]

Elektrická sila

28.03.2025

Na výpočet elektrickej sily pôsobiacej medzi dvomi telesami z elektrickým nábojom sa používa Coulombov zákon. Existuje vedecká štúdia, ktorá by potvrdila správnosť Coulombovho zákona? Jednotkou elektrického náboja je coulomb C. 1C coulomb = 1As ampér sekunda. Elektrický náboj 1C predstavuje energiu ktorá pri prúde 1A pretečie vodičom za 1s. Predstavte si že máte k [...]

Infračervené žiarenie

22.03.2025

Vďaka infračervenému žiareniu ktoré je súčasťou slnečného žiarenia pri pobyte na priamom slnku pociťujeme rovnaké teplo ako pri pobyte pred infra lampou. Podľa informácií na Wikipédii, 52% slnečného žiarenia tvorí infračervené žiarenie. https://en.wikipedia.org/wiki/Infrared Na vysvetlenie skleníkového efektu atmosféry Zeme používajú vedci takýto obrázok. [...]

Marine Le Penová

Európsky súd pre ľudské práva zamietol žiadosť Marine Le Penovej. Naďalej nemôže kandidovať vo voľbách

09.07.2025 22:35

Parížsky trestný súd uznal 56-ročnú Le Penovú za vinnú zo sprenevery.

hazz, hasiči, požiar elektroauta auto elektrické

Elektromobil v plameňoch: Na R1 v smere do Trnavy zasahovali hasiči z dvoch okresov

09.07.2025 22:18

V čase príchodu hasičov na miesto udalosti bolo už vozidlo celé v plameňoch.

Bojovníci Hamasu

Hamas je ochotný prepustiť desať izraelských rukojemníkov

09.07.2025 21:57

Rokovania o prímerí v Pásme Gazy pokračujú v Katare už štvrtý deň.

Jun Sok-jol

Od stanného práva k väzbe: Exprezidenta Južnej Kórey zatkli, vraj si chcel zničiť vlastné stopy

09.07.2025 21:35

Juhokórejský súd na stredajšom pojednávaní vyhovel žiadosti prokurátora o vydanie zatykača na bývalého prezidenta Jun Sok-jola.