Skupenstvá hmoty.

Nielen o gravitačnej sile, ale aj o skupenstvách hmoty i o elektrickom odpore vodičov rozhoduje elektrónová (atómová) polarizácia?

Vďaka kladnému náboju jadra Zeme, dochádza u všetkých atómov, ktoré tvoria zemský plášť i atmosféru k elektrónovej polarizácii. Vďaka elektrónovej polarizácii je ťažisko elektrónov, ktoré sa nachádzajú v obale atómu bližšie k jadru Zeme ako ťažisko jadra atómu. Rozdiel týchto vzdialeností sa označuje ako dipól.

 Na veľkosť dipólu má vplyv aj teplota konkrétnej hmoty. Veľkosť dipólu je nepriamoúmerná teplote, čo znamená že z rastúcou teplotou sa veľkosť dipólu zmenšuje a z poklesom teploty sa veľkosť dipólu zväčšuje.

U kvapalín je dipól tak veľký, že príťažlivá sila medzi protónmi a elektrónmi susedných atómov je rovnako veľká ako súčet odpudivých síl medzi elektrónmi susedných atómov i protónmi susedných atómov. Vďaka tejto rovnováhe sa molekuly i atómy kvapalín nepriťahujú ani neodpudzujú.

Zohrievaním kvapaliny sa začne dipól zmenšovať. V okamihu, keď súčet odpudivých síl medzi elektrónmi susedných atómov i protónov susedných atómov prevládne nad príťažlivou silu medzi elektrónmi a protónmi susedných atómov, kvapalina začne prechádzať do plynného skupenstva.

Ochladením kvapaliny sa začne dipól zväčšovať. V okamihu, keď príťažlivá sila medzi protónmi a elektrónmi susedných atómov prevládne nad súčtom odpudivých síl medzi elektrónmi susedných atómov i protónmi susedných látok, začne kvapalina prechádzať do tuhého skupenstva.

 

Eurofondy

08.11.2024

Teoreticky by mali eurofondy slúžiť na podporu hospodárskeho a sociálneho rozvoja členských štátov EU a na zmenšovanie regionálnych rozdielov v členských štátoch EU. V skutočnosti eurofondy slúžia na presadzovanie nemeckých záujmov vo všetkých členských štátoch EU. Stačí aby niektorý z našich koaličných politikov mal iní názor na fungovanie EU i na medzinárodnú [...]

Izolačné sklá

04.10.2024

V dnešnej dobe je moderné na zasklievanie okien používať izolačné dvojsklá, prípadne trojsklá. Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností izolačných skiel výrobcovia vypĺňajú komory medzi sklami vzácnymi plynmi, argónom, prípadne drahým kryptónom. Ani jeden z používaných plynov nepatrí medzi skleníkové plyny. Prečo nieje argón považovaný za skleníkový plyn, [...]

Živelné pohromy

20.09.2024

Aká živelná pohroma musí postihnúť dnešnú civilizáciu, aby klimatológovia prestali klamať verejnosť o príčine klimatických zmien? O skleníkovom efekte atmosféry nerozhoduje iba chemické zloženie atmosféry, ale aj hrúbka a hustota atmosféry. Nárast koncentrácie CO2 v atmosfére Zeme nieje dôkaz, že dochádza k zosilňovaniu skleníkového efektu atmosféry Zeme. [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.