Hustota elektrického náboja.

29. júla 2015, agud, Nezaradené

Tvrdenie, že náboj  na povrchu vodivého telesa nemá všade rovnakú hustotu, ako je to uvedené v priloženom dokumente je ďalšia z vedeckých hlúpostí!

 

http://kf-lin.elf.stuba.sk/~ballo/STU_online/Fyzika%20II/8%20kapitola/E83_hust.htm

 

Ak majú dve rozdielne veľké telesá rovnaký elektrický náboj a niesu vodivo spojené, v menšom telese je väčšia hustota elektrónov a preto má menšie teleso väčší elektrický potenciál. Ak tieto telesá spojím vodičom, začne medzi telesami tiecť elektrický prúd až do okamihu kedy dôjde k vyrovnaniu elektrických potenciálov. Telesá ktoré majú rovnaký elektrický potenciál, majú aj rovnakú hustotu elektrického náboja na celom povrchu telesa. Odpudivá sila medzi elektrónmi je vždy rovnaká bez ohľadu na tvar telesa a preto je na celom povrchu vodivého telesa rovnaká hustota náboja.

elektróny

Na elektrón č.2 pôsobia odpudivé sily elektrónov č.1 a 3. Keďže tieto sily pôsobia proti sebe navzájom sa rušia a preto na rovných plochách nedochádza k sršaniu elektriny. Od polomeru zakrivenia povrchu telesa závisí, súčet vektorov odpudivých síl susedných elektrónov. Čím menší polomer zakrivenia povrchu telesa, tým väčšou silou sú elektróny odpudzované z povrchu telesa.

Na elektrón č.4 pôsobia odpudivé sily elektrónov č.3 a 5. Keďže tieto sily sa navzájom nerušia, preto dochádza na ostrých rohoch k sršaniu elektriny. K žiadnemu zhromažďovaniu náboja v miestach hrotov nedochádza. Plošná hustota elektrického náboja je rovnaká bez ohľadu na tvar telesa.